Založenie sadu
Pôda je kľúčová pre rast a rozvoj hľuzoviek, ktoré sú veľmi citlivé na jej kvalitu. Pred výsadbou je nutné urobiť rozbor pôdy, ktorý rozhodne nielen o danom druhu dreviny a hľuzovky, ale tiež sleduje ph, humusné zložky, ako aj schopnosť zadržiavania vlahy, sklon aj orientáciu pozemku.
Ako postupovať
1. Výber Pozemku
Najideálnejšie na výsadbu hľuzovkovej plantáže sú záhrady, lúky a polia. Nevhodné sú lesy aj ich okolie, kde sa nachádza veľké množstvo konkurenčných mykoríznych húb. Dôležitá je však analýza a história pozemku, geografické a geologické podmienky, podnebie, nadmorská výška, sklon či dostupnosť vody. Až keď sú všetky prírodné podmienky vyhovujúce, odporúčame urobiť podrobný test pôdy.
2.Výber sadeníc
Nie všetky druhy hľuzovky vyžadujú rovnaké podmienky na pestovanie. Práve preto až po samotnej analýze pozemku vám budeme vedieť navrhnúť ideálne sadenice v kombinácii s hľuzovkou, aby ste mohli započať svoj vlastný projekt s maximálnym výnosom.
3. Príprava pozemku
Základom je pozemok oplotiť kvôli ochrane pred zverou, ktorá by mohla vysadené sadenice poškodiť. Ďalším dôležitým aspektom je zabezpečiť zavlažovací systém. Ideálnym zdrojom vody je studňa bez obsahu dusičnanov alebo dusitanov. Ďalšie úpravy pozemku, ako sú prekyprenie, hnojenie, úprava pH a pridávanie vápenca, odporúčame až po výsledkoch testu z pôdy.
4. Sadenie
Ideálnym obdobím je jeseň. Sadenice tak môžu profitovať zo zimnej vlahy. Avšak, s funkčnou závlahou je možné vysadiť ich aj na jar. Minimalizujete tak tým ich vyschnutie. Spony pri výsadbe sa používajú rôzne, vzhľadom na konkrétnu hľuzovku a jej drevinu, na ktorej sa mykoríza nachádza.
5. Starostlivosť
V sade je dôležité neustále dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížili možnosti prípadnej kontaminácie, poprípade zvýšili úrodu hľuzoviek. Základné práce, ktoré vás v najbližších rokoch čakajú je napríklad kosenie, mulčovanie, zavlažovanie a kyprenie. Starostlivosť navrhneme ku konkrétnemu pozemku a sadeniciam individuálne.
5. Zber
Hľuzovky sa hľadajú pomocou vycvičených psov. Správne vycvičený pes zvládne nájsť všetky druhy hľuzoviek na rôznych typoch pôd a v každom ročnom období, preto je výcvik náročný a zdĺhavý, zhruba 6 mesiacov. Obľúbenými plemenami psov, ktoré v zahraničí hľuzovkári využívajú, sú Lagotto Romagnolo a Labradorský retríver. V Austrálii často používajú borderskú kóliu. Kto takéhoto psa nevlastní, môže využiť profesionálnych hľadačov hľuzoviek.